ROZWIJANE MENU 2

wtorek, 12 marca 2013

Ślubne ABC - Ślub kościelny

Hej Dziewczyny!!!
Ostatnio pisałam o formalnościach związanych ze ślubem cywilnym, natomiast dzisiaj napiszę o ślubie kościelnym. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że ślub kościelny nie niesie za sobą skutków cywilno-prawnych.
Wyboru parafii należy wykonać odpowiednio wcześnie (w zależności od wielkości miejscowości). Należy wtedy zarezerwować dzień i godzinę ślubu. 
Na mniej niż 3 miesiące przed planowaną ceremonią należy do kancelarii parafialnej dostarczyć następujące dokumenty (w celu spisania protokołu przedślubnego):

- metryki chrztu oraz zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (ważne 6 miesięcy!!!);
- dowody osobiste;
- zgody proboszczów z parafii państwa młodych, jeśli biorą ślub w zupełnie innej parafii;
- ostatnie świadectwa szkolne na których znajduje się ocena z religii;
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenia o aktualnym uczestnictwie;
- zaświadczenia o odbyciu spotkań w poradni życia rodzinnego.

Po spisaniu protokołu w wybranej parafii przez dwie kolejne niedziele ogłaszane są zapowiedzi (jeśli ślub będzie udzielany w innej parafii, zapowiedzi powinny być odczytane również w parafiach narzeczonych). Po ich wygłoszeniu narzeczeni otrzymują zaświadczenia, które przedkłada się w wybranej parafii. W tym czasie powinno się odbyć pierwszą (z dwóch) spowiedzi przedślubnych. Do drugiej przystępuje się dzień przed ślubem. Po każdej spowiedzi otrzymuje się zaświadczenie od księdza spowiednika o jej odbyciu. 
W dniu ślubu należy przybyć ze świadkami odpowiednio wcześnie, by w zakrystii dopełnić ostatnich formalności (złożyć obrączki, akt zawartego wcześniej ślubu cywilnego i zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi).

Inne formalności:
- należy zapytać, czy ksiądz nie ma nic przeciwko filmowaniu i robieniu zdjęć podczas ceremonii;
- ustalić z organistą oprawę muzyczną;
- umówić z kościelnym dekoracje kościoła;
- przygotować się na poniesienie kosztów, w postaci dobrowolnych datków lub opłatę ustaloną przez kościół. Ofiara "co łaska" powoli przestaje obowiązywać i niekiedy można spotkać się z cennikiem....
- nie wiem jak jest u Was w parafiach ale w mojej należy również zapłacić organiście i ministrantom.

Mam nadzieję, że informacje te będą dla kogoś przydatne. W następnym poście z serii Ślubnego ABC napiszę o ślubie konkordatowym.

Pozdrawiam
Kruszynka :)

15 komentarzy:

 1. No przed tym ślubem trzeba się mocno zastanowić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie była możliwość wyboru czy msza ma być z ministrantem czy nie. Chcieliśmy Ministranta, więc musieliśmy dodatkowo zapłacić. Dodatkowo musieliśmy zapłacić za posprzątanie ewentualnego ryżu, czy jak w naszym przypadku płatki róż :D Ogólnie bardzo miło wspominamy nasze spotkania z księdzem przed ślubem - taki ksiądz to naprawdę skarb i życzę, aby wszyscy trafiali na swojej drodze na takich :) Z tego co się nasłuchałam od koleżanek jakie miały przeboje w Kościele to dziękuję, że nie musiałam przez takie męki przechodzić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja specjalnie biorę ślub nie w swojej parafii bo nie lubię się z księdzem i nie chce, żeby robił mi jakieś problemy....

   Usuń
 3. Ja już też mam to za sobą :) obyło się bez większych problemów aczkolwiek wydatki o których piszesz nieco nas zaskoczyły. Np. kosmiczne ceny w kwiaciarni za dekorację kościoła, na szczęście w tym samym dniu ślub brały również dwie inne pary więc się złożyliśmy na te kwiaty, było to chyba 600 zł czy coś koło tego :/ za dekorację kwiatową 2 ołtarzy i wstążki na ławkach, nic specjalnego...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo istotne informacje :)

  U mnie w poradniku ślubnym, prezenty dla gości weselnych - zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. My wybieramy się do mojej parafii "zaklepać" termin oraz godzinę,pod koniec roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zgodzę się z tym, że ślub kościelny nie niesie za sobą skutków cywilno-prawnych i że najpierw mamy zawrzeć związek małżeński w USC - obowiązuje konkordat i nie ma potrzeby odrębnego ślubu w USC - wystarczy jeden w kościele - ustala się to przy pierwszej wizycie w kancelarii parafialnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana nie zrozumiałyśmy się :) Są trzy rodzaje ślubów: cywilny, kościelny i konkordatowy. To ślub konkordatowy niesie za sobą skutki cywilno-prawne, a kościelny - nie :) Ślub kościelny obecnie biorą Pary, które już mają ślub cywilny.
   Mam nadzieje, że wyjaśniłam niejasności :)

   Usuń
 7. Ślub zupełnie nie dla mnie, ale myślę, że wielu dziewczynom, szczególnie planującym wstąpienie w związek w niedalekiej przyszłości dużo pomoże ;) Fajnie, że dzielisz się tym, czego sama się dowiedziałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. pamietam te czasy i koszta ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatny post dla osób planujących ślub :) Ja już po ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. o świadectwach ze szkoły nie wiedziałam :O

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Wam za komentarze :)